What is the specific gravity of a substance with density 100 kg/m3 with respect to reference substance of density 100 lb/m3?
What is the specific gravity of a substance with density 100 kg/m3 with respect to reference substance of density 100 lb/m3? Correct Answer 2.2
Density of the substance = 100*2.2 = 220 lb/m3, Specific gravity = (100*2.2)/100 = 2.2.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025