If n=rpm of the bull wheel=2, l= length of the cutting stroke in mm=3mm and m= the ratio between return time to cutting time= 5. Then find the value of cutting speed in mm/minute.
If n=rpm of the bull wheel=2, l= length of the cutting stroke in mm=3mm and m= the ratio between return time to cutting time= 5. Then find the value of cutting speed in mm/minute. Correct Answer 0.36
C.S. = n*l* (1+m) / 100. Here l=3mm, n=2, m=5. So by putting these values in the above equation we can easily get the answer as 0.36.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025