If n=rpm of the bull wheel=4 ,cs =cutting speed=3mm/minute and m= the ratio between return time to cutting time= 5. Then find the value of length of cutting stroke (l) in mm.

If n=rpm of the bull wheel=4 ,cs =cutting speed=3mm/minute and m= the ratio between return time to cutting time= 5. Then find the value of length of cutting stroke (l) in mm. Correct Answer 12.5

C.S. = n*l* (1+m) / 100. Here, n=4, cs=3, m=5 and l can be found out by putting these values in above equation.

Related Questions