If n=rpm of the bull wheel=2, l= length of the cutting stroke in mm=2.5mm and cutting speed = 0.5 mm/minute. m= the ratio between return time to cutting time. Then find the value of m.
If n=rpm of the bull wheel=2, l= length of the cutting stroke in mm=2.5mm and cutting speed = 0.5 mm/minute. m= the ratio between return time to cutting time. Then find the value of m. Correct Answer 9
C.S. = n*l* (1+m) / 100. Here, n=2, l=2.5, cs=0.5 and m can be found by putting these values in the above equation.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025