What is the value of final enthalpy if the enthalpies before mixing were 50 and 28 kJ / kg of dry air respectively and m2 / m1 = 2?

What is the value of final enthalpy if the enthalpies before mixing were 50 and 28 kJ / kg of dry air respectively and m2 / m1 = 2? Correct Answer 38.67

For energy balance, m1 h1 + m2 h2 = m3 h3 m3 = m1 + m2 So, m1 h1 + m2 h2 = (m1 + m2) h3 m1 / m2 = h3 – h2 / h1 – h3 0.5 = h3 – 28 / 50 – h3 50 – h3 = 2h3 – 56 3h3 = 50 + 56 = 116 h3 = 38.67.

Related Questions

The sensible heat factor during the heating and humidification process is given by (where h1 = Enthalpy of air entering the heating coil, h2 = Enthalpy of air leaving the heating coil and hA = Enthalpy of air at the end of humidification process)