What is the value of one of the mass before mixing if the other mass is 1.98 kg, and the final is 4.22 kg?

What is the value of one of the mass before mixing if the other mass is 1.98 kg, and the final is 4.22 kg? Correct Answer 2.24

As two streams are mixed, then the result of it is the summation of mixed masses, and using the energy balance ratio of masses can be obtained. So, m3 = m1 + m2 If, m1 = 1.98 and m3 = 4.22 then, m2 = 4.22 – 1.98 = 2.24 kg.

Related Questions