A crank and slotted lever quick return mechanism has a centre distance of 1000 mm between the centre of oscillation of slotted lever and centre of rotation of the crank. Radius of the crank is 420 mm. Find the ratio of time of cutting stroke to time of return stroke.

A crank and slotted lever quick return mechanism has a centre distance of 1000 mm between the centre of oscillation of slotted lever and centre of rotation of the crank. Radius of the crank is 420 mm. Find the ratio of time of cutting stroke to time of return stroke. Correct Answer 1.762

AC = 1000 mm and BC = 420 mm sin(90-α/2) = BC/AC = 0.42 90- α/2 = 24.834 α = 130.33° Ratio of time of cutting stroke to time of return stroke = (360-α)/α = (360-130.33)/130.33 = 1.762.

Related Questions