Nitrogen gas flows into a convergent nozzle at 200 kPa, 400 K and very low velocity. It flows out of the nozzle at 100 kPa, 330 K. If the nozzle is insulated find the exit velocity.
Nitrogen gas flows into a convergent nozzle at 200 kPa, 400 K and very low velocity. It flows out of the nozzle at 100 kPa, 330 K. If the nozzle is insulated find the exit velocity. Correct Answer none of the mentioned
C.V.: Nozzle; steady state; one inlet and exit flow; insulated so it is adiabatic. SSEE: h1 + 0 = h2 + / 2 = 2(h1 – h2) = 2Cp(T1 – T2) = 2 × 1.042 (400 – 330) = 145.88 kJ/kg = 145 880 J/kg V2 = 381.94 m/s.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025