A rigid tank of 1 m^3 contains nitrogen gas at 600 kPa and 400 K. If 0.5 kg of gas flows out then what is the final pressure given the final temperature is 375 K?
A rigid tank of 1 m^3 contains nitrogen gas at 600 kPa and 400 K. If 0.5 kg of gas flows out then what is the final pressure given the final temperature is 375 K? Correct Answer 506.9 kPa
m =(PV/RT) = (600 × 1)/(0.2968 × 400) = 5.054 kg therefore m2 = m – 0.5 = 5.054 – 0.5 = 4.554 kg P2 = (m2RT2)/V = (4.554 × 0.2968 × 375)/1 = 506.9 kPa.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025