A rocket has a throat area of 10 mm2 and nozzle exit area of 25 mm2. If the mass flow rate of its propellants is 2 kg/s, exit velocity is 30 m/s, and if exit pressure is twice the standard atmospheric pressure at sea level, what will be the total thrust?

A rocket has a throat area of 10 mm2 and nozzle exit area of 25 mm2. If the mass flow rate of its propellants is 2 kg/s, exit velocity is 30 m/s, and if exit pressure is twice the standard atmospheric pressure at sea level, what will be the total thrust? Correct Answer 62.53 N

Total thrust = momentum thrust + pressure thrust. Momentum thrust = 2*30 = 60 N Pressure thrust = (Pe-Pa)*Ae = 101325*25/1000000 = 2.53 N Total thrust = 60 + 2.53 = 62.53 N.

Related Questions