A rocket produces a total thrust of 20,000 N. If the mass flow rate of propellants is 16 kg/s, what will be effective exhaust velocity?

A rocket produces a total thrust of 20,000 N. If the mass flow rate of propellants is 16 kg/s, what will be effective exhaust velocity? Correct Answer 1250 m/s

Total Thrust = mass flow rate x effective exhaust velocity. Here we assume that the mass flow rate is constant, flow is axially directed and frictional effects are neglected. So, 20,000 = 16 x ueff ueff = 20,000/16 = 1250 m/s.

Related Questions