A piston cylinder contains air at 600 kPa, 290 K and volume of 0.01 m3. A constant pressure process gives out 54 kJ of work. Find the final temperature of the air.
A piston cylinder contains air at 600 kPa, 290 K and volume of 0.01 m3. A constant pressure process gives out 54 kJ of work. Find the final temperature of the air. Correct Answer 2900 K
W = ∫ P dV = P∆V hence ∆V = W/P = 54/600 = 0.09m3 V2 = V1 + ∆V = 0.01 + 0.09 = 0.1 m3 Assuming ideal gas, PV = mRT, T2 = P2*V2/(m*R) = *T1 = T1*(V2/V1) = (0.1*290)/0.01 = 2900 K.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025