A piston cylinder contains air at 600 kPa, 290 K and a volume of 0.01m^3. A constant pressure process gives 54 kJ of work out. Find the final volume of the air.
A piston cylinder contains air at 600 kPa, 290 K and a volume of 0.01m^3. A constant pressure process gives 54 kJ of work out. Find the final volume of the air. Correct Answer 0.10 m^3
W = ∫ P dV = PΔV ΔV = W/P = 54/600 = 0.09 m^3 V2 = V1 + ΔV = 0.01 + 0.09 = 0.1 m^3.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025