Air at a constant pressure in a piston-cylinder is at 300 K, 300 kPa and V=0.1 m^3. It is heated to 600 K in 30 seconds in a process with constant piston velocity. Find the power delivered to the piston.
Air at a constant pressure in a piston-cylinder is at 300 K, 300 kPa and V=0.1 m^3. It is heated to 600 K in 30 seconds in a process with constant piston velocity. Find the power delivered to the piston. Correct Answer 1 kW
Process: P = constant : dW = P dV V2 = V1× (T2/T1) = 0.1 × (600/300) = 0.2 Rate = P (∆V / ∆t) = 300 × (0.2-0.1)/30 = 1 kW.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025