In differential amplifier the input are given as V1=30sin⁡Π(50t)+10sin⁡Π(25t) , V2=30sin⁡Π(50t)-10 sin⁡Π(25t), β0 =200,RE =1kΩ and RC = 15kΩ. Find the output voltages V01, V02 & gm=4MΩ-1 -6.637, V02=60-6.637. b) V01=-6.637-60, V02=6.637-60. c) V01=-60-6.637, V02=60-6.637. d) V01=-6.637-60, V02=6.637-60.

In differential amplifier the input are given as V1=30sin⁡Π(50t)+10sin⁡Π(25t) , V2=30sin⁡Π(50t)-10 sin⁡Π(25t), β0 =200,RE =1kΩ and RC = 15kΩ. Find the output voltages V01, V02 & gm=4MΩ-1 -6.637, V02=60-6.637. b) V01=-6.637-60, V02=6.637-60. c) V01=-60-6.637, V02=60-6.637. d) V01=-6.637-60, V02=6.637-60. Correct Answer V01=-60-6.637, V02=60-6.637.

Differential mode gain, ADM = -gm RC, ⇒ ADM = -4MΩ-1×15kΩ = 60 ⇒ rΠ=β0/gm =200/4MΩ-1 =50kΩ Common mode gain, ACM=-βo×RC/rΠ+(βO+1)×RE ⇒ ACM =-200×15kΩ/50kΩ+2(1+200)×1kΩ=-6.637 Common mode signal, VCM=(V1+V2)/2= 30sin⁡Π(50t) Differential mode signal, VDM=(V1-V2)/2= 10 sin⁡Π(25t) Output voltages are given as ⇒ V01=ADM)× VDM)+ ACM× VCM = -60-6.637, ⇒ V02=-ADM× VDM+ ACM× VCM = 60-6.637.

Related Questions

A transistor has hie =1KΩ and hfe=60 with an bypassed emitter resistor Re=1kΩ. What will be the input resistance and output resistance?