An air-conditioner provides 1 kg/s of air at 15°C cooled from outside atmospheric air at 35°C. Estimate the amount of power needed to operate the air-conditioner.

An air-conditioner provides 1 kg/s of air at 15°C cooled from outside atmospheric air at 35°C. Estimate the amount of power needed to operate the air-conditioner. Correct Answer 1.39 kW

Q = m*cp*(temperature change) = 20.08 kW COP = (15+273)/(35-15) = 14.4 hence power needed = 20/14.4 = 1.39 kW.

Related Questions

Statement (I): Piston temperature profiles near full load are flattened in case of liquid cooled engines whereas for air cooled engines temperature profiles are steeper. Statement (II): The piston temperature profiles are different in nature for liquid cooled and air cooled engines because of the different values of heat capacities.