A 2 m2 window has a surface temperature of 15°C and the outside wind is blowing air at 2°C across it with a convection heat transfer coefficient of h = 125 W/m2K. What is the total heat transfer loss?

A 2 m2 window has a surface temperature of 15°C and the outside wind is blowing air at 2°C across it with a convection heat transfer coefficient of h = 125 W/m2K. What is the total heat transfer loss? Correct Answer 3250 W

.Q = h A ΔT = 125 W/m2K × 2 m2 × (15 – 2) K = 3250 W.

Related Questions