A window having area of 2m^2 has a surface temperature of 15°C and the air is blowing at 2°C across it with convection heat transfer coefficient of h = 125 W/m2K. Find the total heat transfer loss?

A window having area of 2m^2 has a surface temperature of 15°C and the air is blowing at 2°C across it with convection heat transfer coefficient of h = 125 W/m2K. Find the total heat transfer loss? Correct Answer 3250 W

Total heat transfer loss = h A ∆T = 125*2*(15-2) = 3250 W.

Related Questions