On a winter day with atmospheric air at −15°C, the outside front wind-shield of a car has surface temperature of +2°C, maintained by blowing hot air on the inside surface. If the wind-shield is 0.5 m2 and the outside convection coefficient is 250 W/Km2, find the rate of energy loss through front wind-shield.
On a winter day with atmospheric air at −15°C, the outside front wind-shield of a car has surface temperature of +2°C, maintained by blowing hot air on the inside surface. If the wind-shield is 0.5 m2 and the outside convection coefficient is 250 W/Km2, find the rate of energy loss through front wind-shield. Correct Answer 2125 W
Q (conv) = h A ∆Τ = 250 × 0.5 × = 250 × 0.5 × 17 = 2125 W.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025