Find the rate of conduction heat transfer through a 1.5 cm thick hardwood board, k = 0.16 W/m K, with a temperature difference between the two sides of 20°C.
Find the rate of conduction heat transfer through a 1.5 cm thick hardwood board, k = 0.16 W/m K, with a temperature difference between the two sides of 20°C. Correct Answer 213 W/m2
. q = .Q/A = k ΔT/Δx = 0.16 Wm /K × 20K/0.015 m = 213 W/m2.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025