Find the rate of conduction heat transfer through a 1.5 cm thick board(k = 0.16 W/m K), with a temperature difference of 20°C between the two sides.
Find the rate of conduction heat transfer through a 1.5 cm thick board(k = 0.16 W/m K), with a temperature difference of 20°C between the two sides. Correct Answer 313 W/m2
The rate of conduction heat transfer = k(∆T/∆x) = (0.16 *20)/0.015 = 213 W/m2.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025