A stone is projected horizontally from a cliff at 10 m/sec and lands on the ground below at 20 m from the base of the cliff. Find the height of the cliff.
A stone is projected horizontally from a cliff at 10 m/sec and lands on the ground below at 20 m from the base of the cliff. Find the height of the cliff. Correct Answer 20 m
h = 1/2at2 h = 1/2 x 10 x 4 = 20m.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025