The crankshaft of reciprocating engine having a 20 cm crank and 100 cm connecting rod rotates at 210 r.p.m. When the crank angle is 45o, the velocity of piston is nearly

The crankshaft of reciprocating engine having a 20 cm crank and 100 cm connecting rod rotates at 210 r.p.m. When the crank angle is 45o, the velocity of piston is nearly Correct Answer 3.5m/s

Vp = ωr(sinϴ + sin2ϴ/2n) ω = 2пN/60 = 21.98rad/sec r = 6.2m n = l/r = 100/20 = 5 therefore, Vp = 21.980 x 0.2(sin45o + sin90o/2 x 5) = 3.5m/sec.

Related Questions

The primary unbalanced force due to inertia of reciprocating parts in a reciprocating engine is given by (where m = Mass of reciprocating parts, $$\omega $$ = Angular speed of crank, r = Radius of crank, $$\theta $$ = Angle of inclination of crank with the line of stroke and n = Ratio of the length of connecting rod to radius of crank)
The secondary unbalanced force due to inertia of reciprocating parts in a reciprocating engine is given by (where m = Mass of reciprocating parts, $$\omega $$ = Angular speed of crank, r = Radius of crank, $$\theta $$ = Angle of inclination of crank with the line of stroke and n = Ratio of the length of connecting rod to radius of crank)