From the following data calculate the mass moment of inertia of the connecting rod in Kg-m2. mass of connecting rod = 1.5 Kg, length of wires = 1.25m, distance of wires to the rods = 0.12m, Time for 20 oscillations = 40 secs.
From the following data calculate the mass moment of inertia of the connecting rod in Kg-m2. mass of connecting rod = 1.5 Kg, length of wires = 1.25m, distance of wires to the rods = 0.12m, Time for 20 oscillations = 40 secs. Correct Answer 0.017
From the given data x=y= 0.12m T = 40/20 = 2 sec, f = 0.5sec Substituting the values into the bifilar expression we get k = 107 mm = 0.107m I = mk2 = 0.017 Kg-m2.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025