Determine the surface area with recycle for the following information. A/S = 0.008 mL/mg Temperature: 20 degree Celsius Air solubility: 18.7 mL/L Recycle steam pressure: 275 kPa Fraction of saturation: 0.5 Surface Loading rate: 8 L/m2/min Sludge flow rate: 400 m3/d

Determine the surface area with recycle for the following information. A/S = 0.008 mL/mg Temperature: 20 degree Celsius Air solubility: 18.7 mL/L Recycle steam pressure: 275 kPa Fraction of saturation: 0.5 Surface Loading rate: 8 L/m2/min Sludge flow rate: 400 m3/d Correct Answer 40.1 m2

P= P+101.35/101.35. p= 3.73 atm.The pressure is calculated by this formula A/S = 1.3 Sa (fP-1)R/Sa. Q. R = 462 m3/d. Area =Recycle Flow/ surface loading rate. Area = 462 m3/d x 1000 L/m3/8 L/m2/min x 1440 min/d. Therefore area = 40.1 m2.

Related Questions