Determine the surface area for the following information. A/S = 0.008 mL/mg Temperature: 20 degree Celsius Air solubility: 18.7 mL/L Recycle steam pressure: 275 kPa Fraction of saturation: 0.5 Surface Loading rate: 8 L/m2/min Sludge flow rate: 400 m3/d
Determine the surface area for the following information. A/S = 0.008 mL/mg Temperature: 20 degree Celsius Air solubility: 18.7 mL/L Recycle steam pressure: 275 kPa Fraction of saturation: 0.5 Surface Loading rate: 8 L/m2/min Sludge flow rate: 400 m3/d Correct Answer 34.7 m2
Area = Flow/ surface loading rate. Area = 400 m3/d/8 L/m2/min x 1440 min/d. Therefore area = 34.7 m2.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025