Determine the working stress in the factor of safety is 3 and ultimate load is what 127.32N?
Determine the working stress in the factor of safety is 3 and ultimate load is what 127.32N? Correct Answer 42 N/m2
We know that working stress is the ratio of ultimate load to factor of safety Given F.O.S = 3 & W = 127.32N Working stress = 127.32/3 = 42.44 N/m2.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025