A uniform bar has a cross sectional area of 700mm and a length of 1.5m. if the stress at the elastic limit is 160 N/mm, what will be the value of gradually applied load which will produce the same extension as that produced by the suddenly applied load above?
A uniform bar has a cross sectional area of 700mm and a length of 1.5m. if the stress at the elastic limit is 160 N/mm, what will be the value of gradually applied load which will produce the same extension as that produced by the suddenly applied load above? Correct Answer 112kN
For gradually applied load, stress = load / area Load = stress x area = 160 x 700 = 112000 N = 112kN.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025