What will be the elongation of a bar of 1250mm2 area and 90cm length when applied a force of 130kN if E = 1.05x 105 N/mm2?

What will be the elongation of a bar of 1250mm2 area and 90cm length when applied a force of 130kN if E = 1.05x 105 N/mm2? Correct Answer 0.891mm

As change in length = PL/AE P = 130x 1000N, L = 900mm, A = 1250 mm2, E = 1.05 x 105 N/m2.

Related Questions

When a bar of length '$$l$$' and diameter 'd' is rigidly fixed at the upper end and hanging freely, then the total elongation produced in the bar due to its own weight is (where w = Weight per unit volume of the bar)