A mild steel wire 5mm in diameter and 1m ling. If the wire is subjected to an axial tensile load 10kN what will be its extension?
A mild steel wire 5mm in diameter and 1m ling. If the wire is subjected to an axial tensile load 10kN what will be its extension? Correct Answer 2.55mm
As change in length = PL/AE P = 10x 1000N, L = 1m, A = πd2/4 = 1.963 x 10-5 m2, E = 200 x 109 N/m2.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025