Calculate the value of minimum base width for an elementary triangular concrete gravity dam supporting 72 m height of reservoir water and full uplift? (Take specific gravity of concrete as 2.4 and coefficient of friction as 0.7)

Calculate the value of minimum base width for an elementary triangular concrete gravity dam supporting 72 m height of reservoir water and full uplift? (Take specific gravity of concrete as 2.4 and coefficient of friction as 0.7) Correct Answer 73.5 m

Using formula – Case 1: B = H / (Sc – c)1/2 (For full uplift c = 1 and specific gravity of concrete = 2.4 ) = 72/ (2.4 – 1)1/2 = 60.85 m Case 2: B = H/μ (S – 1) where μ = coefficient of friction taken as 0.7 B = 72 / 0.7 x 1.4 = 73.46 m The highest among the two base width value is to be selected i.e. B = 73.46 m.

Related Questions