A concrete gravity dam having a maximum reservoir level at 200 m and the RL of the bottom of the dam 100 m. The maximum allowable compressive stress in concrete is 3000 KN/m2 and the specific gravity of concrete is 2.4. Calculate the height of the dam and check whether it is a high dam or low dam.
A concrete gravity dam having a maximum reservoir level at 200 m and the RL of the bottom of the dam 100 m. The maximum allowable compressive stress in concrete is 3000 KN/m2 and the specific gravity of concrete is 2.4. Calculate the height of the dam and check whether it is a high dam or low dam. Correct Answer H = 90 m High gravity dam
The limiting height of the dam is given by- H = f / ϒw (Sc + 1) where f = allowable stress of dam material = 3000 KN/m2, Sc = 2.4, and ϒw = 9.81 KN/m2. H = 3000 / 9.81 x 3.4 = 89.9 m. This value is more than the height of the dam so it is a high gravity dam.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025