A square lamina (each side equal to 2m) with a central hole of diameter 1m is submerged vertically in water such that the upper edge of the lamina is at a depth of 0.5 m from the free surface. What will be the total water pressure (in kN) on the lamina?

A square lamina (each side equal to 2m) with a central hole of diameter 1m is submerged vertically in water such that the upper edge of the lamina is at a depth of 0.5 m from the free surface. What will be the total water pressure (in kN) on the lamina? Correct Answer 47.31

Total liquid pressure on the lamina = F = γyA, where γ = specific weight of the liquid, y = depth of centroid of the lamina from the free surface, A= area of the centroid. Now, γ = 9:81 * 103 N / m3; y = 0.5 + 1 ⁄ 2 * 2m = 1.5 m, A = 2 * 2 – π ⁄ 4 * 12 m2 = 3.215 m2 Hence, F = 47.31 kN.

Related Questions

A rectangular lamina of width b and depth d is submerged vertically in water, such that the upper edge of the lamina is at a depth h from the free surface. What will be the expression for the depth of the centre of pressure?
The depth of centre of pressure (h) for a vertically immersed surface from the liquid surface is given by (where $${I_{\text{G}}}$$ = Moment of inertia of the immersed surface about horizontal axis through its centre of gravity, A = Area of immersed surface and x = Depth of centre of gravity of the immersed surface from the liquid surface)