A square lamina (each side equal to 2m) is submerged vertically in water such that the upper edge of the lamina is at a depth of 0.5 m from the water surface. If the pressure on the surface is 12 bar, what will be the total water pressure (in kN) on the lamina?
A square lamina (each side equal to 2m) is submerged vertically in water such that the upper edge of the lamina is at a depth of 0.5 m from the water surface. If the pressure on the surface is 12 bar, what will be the total water pressure (in kN) on the lamina? Correct Answer 64
Total liquid pressure on the lamina = F = γyA, where γ = specific weight of the liquid, y = depth of centroid of the lamina from the free surface, A= area of the centroid. Now, γ = 9.81 * 103 N / m3; A = 2 * 2 = 4 m2. Hence, F = 63.65 kN.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025