A square lamina (each side equal to 2m) is submerged vertically in water such that the upper edge of the lamina is at a depth of 0.5 m from the free surface. What will be the total water pressure (in kN) on the lamina?
A square lamina (each side equal to 2m) is submerged vertically in water such that the upper edge of the lamina is at a depth of 0.5 m from the free surface. What will be the total water pressure (in kN) on the lamina? Correct Answer 58.86
Total liquid pressure on the lamina = F = γyA, where γ = specific weight of the liquid, y = depth of centroid of the lamina from the free surface, A= area of the centroid. Now, γ = 9:81 * 103 N / m3; y = 0.5 + 1 ⁄ 2 * 2m = 1.5 m, A = 2 * 2 m2 = 4 m2. Hence, F = 58.86 kN.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025