A tank of height 3 m is completely filled with water. Now two-third of the liquid is taken out and an equal amount of two other immiscible liquids of specific gravities 0.8 and 1.2 are poured into the tank. By what percent will the pressure at the base of the tank change?
A tank of height 3 m is completely filled with water. Now two-third of the liquid is taken out and an equal amount of two other immiscible liquids of specific gravities 0.8 and 1.2 are poured into the tank. By what percent will the pressure at the base of the tank change? Correct Answer 0%
Pressure at the base initially = 1 * 9.81 * 3 = 29.43 kPa; Pressure at the base after adding the other two liquids= 0.8 * 9.81 * 1 + 1 * 9.81 * 1 + 1.2 * 9.81 * 1 kPa; Thus the pressure at the base remains the same.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025