A tank contains water upto a height of 0.5 m above the base. An immiscible liquid of specific gravity 0.75 is filled on the top of water upto 1.5 m height. Calculate total pressure on side of the tank.

A tank contains water upto a height of 0.5 m above the base. An immiscible liquid of specific gravity 0.75 is filled on the top of water upto 1.5 m height. Calculate total pressure on side of the tank. Correct Answer 17780.61 N/m2

F = F1 + F2 + F3 F=w*A*ŷ F= 8277.18+5518.12+3985.31 = 17780.61 N/m2.

Related Questions

A Differential manometer is connected at the points A and Bat the centre of two pipes. The pipe A(left limb) contains a liquid of specific gravity = 1.5 while pipe B (right limb)contains a liquid of specific gravity 0.85. The pressure at A and B are .5 kgf/cm2 and 1.2 kgf/cm2 respectively. Find the difference in level of mercuru in the differential manometer. A is 2.5m above B and 5 m above the mercury in its own limb. B is 2.5 m above the mercury level in limb A.