What would be the pondage factor for if hydropower plant is used for 10 hours?
What would be the pondage factor for if hydropower plant is used for 10 hours? Correct Answer P.F = 2.4
Pondage factor = T1/T2 = (Total number of hours in one day)/(Total number of hours plant is running) P.F = 24/10 = 2.4.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025