A 15kg of air is supplied per kg of fuel burnt to the combustion chamber of a boiler using fuel 600kg/hr. the temperature of flue gases and ambient air are 273°C and 32°C. If the minimum draught required to start the flue is 9.5mm of water, find out the minimum height of the chimney?

A 15kg of air is supplied per kg of fuel burnt to the combustion chamber of a boiler using fuel 600kg/hr. the temperature of flue gases and ambient air are 273°C and 32°C. If the minimum draught required to start the flue is 9.5mm of water, find out the minimum height of the chimney? Correct Answer 22.66m

Temperature of fuel gases Tg = 237 + 273 = 510K Temperature of ambient air Ta = 32 + 273 = 305K Drought in mm of water Hw = 9.5mm Mass of air mg = 15kg We have,

Related Questions

The draught (in mm of water), for maximum discharge of flue gases through the chimney, is given by (where H = Height of the chimney in meters and T1 = Absolute temperature of air outside the chimney in K)