Determine the height of the chimney to get net draught of 12mm if the total losses are 4mm. the temperature of air is 25oC and the temperature of chimney gases is 300oC. The mass of air used per kg of fuel used is 18kg. One kg of air occupies a volume of 0.7734m3 at normal temperature?

Determine the height of the chimney to get net draught of 12mm if the total losses are 4mm. the temperature of air is 25oC and the temperature of chimney gases is 300oC. The mass of air used per kg of fuel used is 18kg. One kg of air occupies a volume of 0.7734m3 at normal temperature? Correct Answer 29.93

Density of air at normal temperature = 1/0.7734 = 1.293Kg/m3 Density of air at 298K, ρa = 1.293 × 273/298 = 1.1845 Kg/m3 Density of gases at 573K, ρg = 1.293 × ((18+1)/18) × 273/573 = 0.65 Kg/m3 But, P = 12 + 4 = 16 mm of water P = H (ρa – ρg) 16 = H (1.1845 – 0.65) H = 29.93m

Related Questions

The draught (in mm of water), for maximum discharge of flue gases through the chimney, is given by (where H = Height of the chimney in meters and T1 = Absolute temperature of air outside the chimney in K)