Determine the height of the chimney to produce a static draught of 22mm of water if the mean flue gas temperature in chimney is 290oC and ambient temperature in boiler house is 20oC. The gas constant for air is 29.26Kgm/Kgk and for chimney flue gas is 26.2 Kgfm/Kgk. Assume reading as 760mm of mercury?
Determine the height of the chimney to produce a static draught of 22mm of water if the mean flue gas temperature in chimney is 290oC and ambient temperature in boiler house is 20oC. The gas constant for air is 29.26Kgm/Kgk and for chimney flue gas is 26.2 Kgfm/Kgk. Assume reading as 760mm of mercury? Correct Answer 42.55m
Density of air at 290K ρg = P/RT = = 1.217Kg/m3 Density of fuel gas at 563K, ρg = = 0.7 Kg/m3 Static Draught, p = H (ρa– ρg) 22 = H (1.217 – 0.7) H = 42.55m
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025