What is the total ampere conductors/pole (in SI) if 600 lap wound conductors carry 120A current through conductors (P=4)?

What is the total ampere conductors/pole (in SI) if 600 lap wound conductors carry 120A current through conductors (P=4)? Correct Answer 18000

Ampere-conductors/pole =ZIc/P= Zla/AP. Ampere conductors per pole is calculated by multiplying total no. of conductors with the current carried by them divided by the total no. of poles. Ampere-conductors/pole = 600*120/4 =18000.

Related Questions