Calculate the value of the frequency if the capacitive reactance is .1 Ω and the value of the capacitor is .02 F.

Calculate the value of the frequency if the capacitive reactance is .1 Ω and the value of the capacitor is .02 F. Correct Answer 79.61 Hz

The frequency is defined as the number of oscillations per second. The frequency can be calculated using the relation Xc = 1÷2×3.14×f×C. F = 1÷Xc×2×3.14×C = 1÷.1×2×3.14×.02 = 79.61 Hz.

Related Questions