In ac circuit, resistance 5 ohm is connected with a capacitor having capacitive reactance 12 ohm. Supply of 260 V is connected to the circuit. Calculate the voltage across a capacitor.

In ac circuit, resistance 5 ohm is connected with a capacitor having capacitive reactance 12 ohm. Supply of 260 V is connected to the circuit. Calculate the voltage across a capacitor. Correct Answer 240 V

Z2=R2+XC2 Substituting the values we get Z2 = 52 + 122 Z2 = 169 Z=13 Ω. I = V/Z = 260/13=20 A. VC=iXC=20*12=240 V.

Related Questions