Calculate the value of the frequency if the capacitive reactance is 13 Ω and the value of the capacitor is 71 F.

Calculate the value of the frequency if the capacitive reactance is 13 Ω and the value of the capacitor is 71 F. Correct Answer .0001725 Hz

The frequency is defined as the number of oscillations per second. The frequency can be calculated using the relation Xc=1÷2×3.14×f×C. F=1÷Xc×2×3.14×C = 1÷13×2×3.14×71 = .0001725 Hz.

Related Questions