Calculate the value of external timing capacitor, if no modulating input signal is applied to VCO. Consider fo=25 kHz and RT=5 kΩ.

Calculate the value of external timing capacitor, if no modulating input signal is applied to VCO. Consider fo=25 kHz and RT=5 kΩ. Correct Answer 2nF

When modulating input signal is not applied to VCO, the output frequency becomes fo=1/(4×RT×CT) => CT =1/(4×RT×fo) =1/(4×5kΩ×25kHz) = 2×10-9 =2nF.

Related Questions

A signal containing only two frequency components (3 kHz and 6 kHz) is sampled at the rate of 8 kHz, and then passed through a low pass filter with a cut-off frequency of 8 kHz. The filter output