Determine the value of current flow in VCO, when the NE566 VCO external timing resistor RT =250Ω and the modulating input voltage Vc=3.25V.(Assume Vcc=+5v).

Determine the value of current flow in VCO, when the NE566 VCO external timing resistor RT =250Ω and the modulating input voltage Vc=3.25V.(Assume Vcc=+5v). Correct Answer 7mA

Current flowing in VCO, i =(Vcc– Vc)/ RT = (5V-3.25V)/250 = 1.75/250 =>i =7mA.

Related Questions