In a Single Input Balanced Output Differential amplifier, given VCC=15v, RE = 3.9kΩ, VCE=2.4 v and re=250Ω. Determine Voltage gain
In a Single Input Balanced Output Differential amplifier, given VCC=15v, RE = 3.9kΩ, VCE=2.4 v and re=250Ω. Determine Voltage gain Correct Answer 26
In single Input Balance Output amplifier, ⇒ IE = (VEE-VBE)/2RE =(15v-0.7v)/(2×3.9kom)= 1.83mA (∵VCC=VEE) From the equation, VCE = VCC +VBE-RC×IC ⇒ RC = (14.3v – 2.4v)/1.83mA = 6.5kΩ The voltage gain, Vo ⇒ Vo = RC/re = 6.5kΩ/250Ω = 26(no units).
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025