Consider a square wave having a peak to peak amplitude of 275mv and it is amplified to a peak to peak amplitude of 4v, with rise time of 5.2µs. Calculate the slew rate?
Consider a square wave having a peak to peak amplitude of 275mv and it is amplified to a peak to peak amplitude of 4v, with rise time of 5.2µs. Calculate the slew rate? Correct Answer 0.615 v/µs
From the definition of rise time, the change in the output voltage is 5.2µs △v= (90%-10%)×4v= (0.9-0.1)×4v =3.2v. Therefore, slew rate = 3.2v/5.2µs =0.615v/µs.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025