In the circuit shown below, the switch is closed at t = 0. Applied voltage is v (t) = 400cos (500t + π/4). Resistance R = 15Ω, inductance L = 0.2H and capacitance = 3 µF. Find the roots of the characteristic equation.
In the circuit shown below, the switch is closed at t = 0. Applied voltage is v (t) = 400cos (500t + π/4). Resistance R = 15Ω, inductance L = 0.2H and capacitance = 3 µF. Find the roots of the characteristic equation. Correct Answer -37.5±j1290
By applying Kirchhoff’s voltage law to the circuit, On differentiating the above equation and on solving, we get roots of the characteristic equation as -37.5±j1290.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025